Panele fotowoltaiczne – które wybrać?

Jeśli jesteś po lekturze „Foto… co? Czyli o co chodzi z tą energią ze słońca”, to wiesz już o co chodzi w instalacjach fotowoltaicznych. Jeśli nie czytałeś jeszcze tego wpisu, zrób to zanim zagłębisz się w nowy – panele fotowoltaiczne.

Panel fotowoltaiczny – genialny w swej prostocie.

Panele fotowoltaiczne to podstawowy element instalacji fotowoltaicznej, więc mogłoby się wydawać, że będzie najbardziej skomplikowany i narażony na usterki. Otóż nie. Budowa paneli jest dość prosta i w większości przypadków będzie to ostatni element, który może się zepsuć. Pod jednym warunkiem. Nie wybieraj najtańszych i niesprawdzonych.

Panele fotowoltaiczne zawsze z Chin.

Panele fotowoltaiczne robione są w Chinach. Niemal wszystkie, i wcale nie jest tak, że te nie robione w Chinach są lepsze. Zazwyczaj jest odwrotnie. Wiemy, że może to być szokująca informacja, ale tak jest. Chińczycy rozwijają technologię fotowoltaiki i robią to naprawdę dobrze. Nie przejmuj się zatem gdy dowiesz się, że panele robione są w Chinach, bo to zupełnie normalne.

Co to jest lista Tier-1 producentów paneli fotowoltaicznych?

No dobrze, pomyślałeś zapewne, więc jakie panele fotowoltaiczne powinienem wybrać? Producenci paneli fotowoltaicznych można podzielić na 3 grupy: premium (drogie), solidne (tanie) i bardzo tanie. Specjalnie nie wypowiadamy się na temat jakości bardzo tanich, bo mamy co do niej pewne wątpliwości, nie używamy. Warto wiedzieć, że producencie paneli są oceniani kwartalnie przez Bloomberg New Energy Finance Corporation w rankingu Tier-1 (nie ma Tier-2, ani Tier-3). Ranking ten stworzony jest do oceniania stabilności finansowej podmiotów. Jak to się zatem ma do wyboru samych paneli? Otóż nie jest to bez znaczenia. Można nawet powiedzieć, że ranking ten powinien być istotnym kryterium wyboru z dwóch powodów.

  1. Producenci, którzy znajdują się na tej liście działają w branży od lat a ich produkty są sprawdzone i cenione przez instalatorów i klientów.
  2. Finansowa stabilność oznacza, że jest duża szansa, że firmy te będą działały na rynku za 30 lat kiedy będziesz potrzebował wymienić jeden panel fotowoltaiczny w swojej instalacji domowej lub firmowej.

No to jakie panele fotowoltaiczne w końcu wybrać?

W Tier-1 znajdują się panele, które określiliśmy jako premium (my używamy z tej grupy LG) i solidne (my używamy q.cells i Trina Solar) i z tymi na pewno warto działać. Czy to znaczy, że wszystkie są takie same? Nie. Różnią się niuansami technicznymi jak sprawność, gwarancja uzysku czy moc. Różnica w parametrach technicznych w większości przypadków jest jednak minimalna i dla Ciebie jako użytkownika zupełnie bez znaczenia. Pozostaje nam jeszcze gwarancja produktu. Panele premium będą miały gwarancje nawet 25-30 lat. Producenci paneli solidnych oferują 10-15 lat. Domyślasz się zapewne, że panele fotowoltaiczne premium są droższe od tych solidnych. Są, i to sporo. Dlatego właśnie najczęściej oferujemy panele solidne (q.cells lub Trina Solar) i robimy to a czystym sumieniem.

Zdradzamy sekret dotyczący paneli fotowoltaicznych!

Na koniec chcemy zdradzić Ci sekret. Obserwując rynek widzimy, że najczęstszym powodem usterek paneli fotowoltaicznych jest… niewłaściwy montaż. Choćbyś kupił najlepsze panele to, jeśli ktoś je źle zamontuje to będziesz miał problem. To tak jak z wyścigami samochodowymi. Dobry kierowca nawet w słabszym samochodzie zrobi więcej niż słaby kierowca w lepszym. Zatem skontaktuj się z nami i wybierz dobrych kierowców w dobrym samochodzie, czyli sprawdzoną ekipę montażową i dobre panele z Tier-1.

Udostępnij artykuł

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on reddit
Reddit