Zainwestuj w instalację fotowoltaiczną i zostań prosumentem

Kiedy już Twoja instalacja fotowoltaiczna zostanie zamontowana czeka Cię jeszcze jeden, ostatni element – osiągnięcie statusu prosumenta. Prosument to takie połączenie producenta i konsumenta. To konsument, który produkuje energię elektryczną na własne potrzeby. Dlaczego ważne jest, abyś stał się prosumentem i jak to zrobić? Przede wszystkim jako klient Solenergi nie musisz się tym przejmować. Zajmiemy się tym za Ciebie. Jeśli jednak chciałbyś wiedzieć jak i dlaczego to zrobimy to zapraszamy do dalszej lektury.

Prosument – jak nim zostać?

Jeśli przeczytałeś nasz wpis „Foto… co? Czyli o co chodzi z tą energią ze słońca” (a jeśli tego nie zrobiłeś znajdziesz go tutaj) to wiesz, że energia elektryczna, którą produkuje Twoja instalacja w pierwszej kolejności idzie na Twoje bieżące potrzeby. Kiedy jednak produkujesz jej więcej niż w danym momencie potrzebujesz falownik wysyła ją do Twojego dostawcy energii elektrycznej. Abyś mógł ją wysyłać do dostawcy energii musisz mu zgłosić, że zakupiłeś instalację fotowoltaiczną. Standardowo Twoja instalacja elektryczna podłączona jest do licznika, który mierzy energię wchodzącą do Twojej instalacji. Po zgłoszeniu instalacji fotowoltaicznej, w ciągu 30 dni, Twój dostawca prądu wymieni Twój licznik na dwukierunkowy. Taki licznik mierzy nie tylko prąd, który pobierasz, ale również ten, który oddajesz. Ostatnim elementem jest podpisanie umowy z dostawcą prądu na nowych warunkach.

Prosument – dlaczego mam nim zostać?

Pewnie zastanawiasz się po co Ci dostawca prądu, skoro masz mieć swoją produkcję prądu. Dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna zaspokoi Twoje roczne potrzeby. Nie znaczy to, że zawsze będziesz w stanie wyprodukować energię elektryczną, której w danym momencie potrzebujesz. Dobrze dobrana instalacja będzie generowała ilość prądu podobnie do tej przedstawionej na poniższym wykresie. Szara linia przedstawia średnie, miesięczne zapotrzebowanie.

wykres - prosument

Jak widzisz podczas 5 na 12 miesięcy Twoja instalacja będzie produkowała mniej niż wyniesie Twoje zużycie. Jednak nadal, rocznie, instalacja zaspokoi w pełni Twoje potrzeby. Jest to możliwe dzięki obowiązującym przepisom i Twojej nowej umowie z dostawcą prądu

Prąd, który produkuje Twoja instalacja w pierwszej kolejności idzie na bieżące zużycie, a nadwyżka wędruje do Twojego dostawcy energii. Twój dostawca „magazynuję” Twoją energię i pozwala Ci potem, przez 12 miesięcy, odebrać 80% z tego co do niego przesłałeś. Brakujące 20% to opłata za „magazynowanie”. Dzięki temu nie musisz robić instalacji, która zaspokajałaby Twoje potrzeby w każdym miesiącu. Byłoby to dużo droższe i oznaczałoby oddawanie bardzo dużych ilości prądu latem, a tak to co wyprodukujesz w miesiące letnie odbierzesz zimą. Twój bilans rozliczeniowy z dostawcą energii wyniesie 0, czyli nie płacisz opłat zmiennych, a pozostają tylko opłaty stałe, czyli 10-20 zł/miesiąc. Jesteś prosumentem.

Zaufaj sprawdzonemu partnerowi.

Jak widzisz dzięki obecnym przepisom Twoja instalacja może być jeszcze bardziej opłacalna. Dzięki współpracy z nami z kolei nie musisz w ogóle martwić się o to co tu napisaliśmy. Zapraszamy do pozostawienia swoich danych w formularzu na stronie kontakt. Nasz doradca skontaktuje się z Tobą, dopasuje instalację idealną dla Twoich potrzeb, a potem, w Twoim imieniu, załatwimy zmianę licznika na dwukierunkowy i uruchomienie instalacji.

Udostępnij artykuł

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on reddit
Reddit