„Mój prąd”, czyli dotacje i ulgi na zakup instalacji fotowoltaicznej

Inwestycja w instalację fotowoltaiczną daje bardzo konkretne korzyści finansowe dla Ciebie jako inwestora. Daje również korzyści ekologiczne, których beneficjentem będzie cały kraj. Nie jest tajemnicą, że prąd w Polsce jest wytwarzany głównie z węgla, czyli w sposób mało ekologiczny. Z kolei Unia Europejska wprowadza coraz to nowe przepisy mające na celu ochronę środowiska naturalnego i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. W związku z tym, w interesie Nas wszystkich jest abyś zainwestował w instalacje fotowoltaiczną.

Dwa źródła wsparcia na inwestycję w instalację fotowoltaiczną.

Odpowiadając na ten ogólnonarodowy interes rząd wprowadził dwa ogólnopolskie narzędzia wsparcia obywateli w inwestycji w instalacje fotowoltaiczną. Jedną z nich jest rządowy program „Mój prąd”, a drugą ulga podatkowa na termomodernizację.

Program „Mój prąd”

„Mój prąd” to ogólnopolski program wsparcia konsumentów w zakupie instalacji fotowoltaicznej. Skierowany jest do osób fizycznych, które energię elektryczną z instalacji fotowoltaicznej wytwarzają na własne potrzeby i podpisały z dostawcą energii umowę regulującą posiadaną mikroinstalacje fotowoltaiczną. Mikroinstalacja w tym wypadku oznacza instalację o mocy od 2 do 10 kW. Na 2020 rok przewidziano 1 000 mln zł, z czego w dniu publikacji tego wpisu dostępne pozostaje nadal ponad 860 mln zł. Możesz otrzymać dotację na poziomie  50% wartości instalacji, ale nie więcej niż 5 000 zł. Aby ją otrzymać wystarczy po dopełnieniu formalności złożyć odpowiedni wniosek.

Ulga termomodernizacyjna

Kolejnym wsparciem dla konsumentów decydujących się na inwestycje w instalacje fotowoltaiczną jest ulga termomodernizacyjna. Pozwala ona odliczyć koszt instalacji fotowoltaicznej od dochodu. Musimy jednak pamiętać, że jeśli korzystamy z dotacji „Mój prąd” musimy odliczyć kwotę dotacji od kosztów instalacji. Czyli, jeśli Twoja instalacje kosztuje 25 000 zł i otrzymałeś na nią 5000 zł dotacji z programu mój prąd to podstawą do ulgi będzie 25 000 zł – 5 000 zł, czyli 20 000 zł. Odliczenie od dochodu oznacza, że realnie zyskasz od 17% do 32% wartości instalacji. Będzie to uzależnione od tego czy mieścisz się w pierwszym progu podatkowym (17%), czy też wchodzisz w drugi próg (32%).

Nawet kilkanaście tysięcy złotych wsparcia.

Podsumowując, jako konsument masz dwa programy wsparcia – „Mój prąd” oraz ulgę termomodernizacyjną. Dla instalacji, która kosztuje 25 000 zł, twoje wsparcie może wynieść od 8 400 zł („Mój prąd” + ulga 17%) do 11 400 zł („Mój prąd” + ulga 32%). Chciałbyś dowiedzieć się na jakie wsparcie możesz liczyć przy swojej instalacji? Chciałbyś otrzymać po jej zamontowaniu wniosek do programu „Mój prąd” gotowy do złożenia? Jeśli tak to zapraszamy cię do wypełnienia formularza w zakładce kontakt. Nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Udostępnij artykuł

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on reddit
Reddit